» » Іван Купала 2018 — Якого числа Ивана Купала когда праздник. Что делают в этот день, традиции и обычаи, приметы и заговоры, гадания какого 2018 году

Івана Купала. Иван Купала 2018

Інші назви свята Іва́н Купа́ла: Івана Купала, Купальська ніч; Іванов день; Купайла, Іва́нов день, Купала.

Церковна назва: Різдво чесного славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна (Різдво Іоанна Предтечі)

Значення: вшанування пам'яті Іоанна Предтечі – хрестителя Ісуса Христа

Традиції: народні гуляння; хороводи; стрибки через багаття; спалювання опудала з соломи; шанування купальського деревця; плетіння вінків з трав і квітів і пускання їх за водою; пошук папороті; збір цілющих трав.

Зміст

Огненная надпись Иван Купала возле речки

Івана купала в 2018 году якого числа (коли)?

Іван Купала в 2018 році відзначається в ніч з 6 на 7 липня. Це народно-християнське свято. У православ'ї він називається Різдвом Іоанна Предтечі (повна назва – Різдво чесного славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоанна). Це велике церковне свято. Він присвячений пам'яті хрестителя Ісуса Христа.

Приходить літо і сонце набирає свою силу, настає пора довгих днів і коротких ночей. Червень, наливається теплом і соками, покаже свою силу в дні сонцестояння і обпалить землю першою літньою спекою. Потім настає липень – місяць, на який припадає святкування дня Івана Купала за новим стилем.

Також говорять, що Стародавні слов'яни відзначали настання літньої пори з початком цвітіння шипшини, в перших числах червня. До вісімнадцятого століття літо у календарі було позначено з святкування різдва Іоанна Предтечі (24 червня), а закінчувалося воно святом Зачаття того ж святого, приблизно 23 вересня. Місяць червень раніше на Русі називали червенем, тому що було в цю пору багато вишень, а також хліборостом і кресенем, тобто вогнем.

Ивана купала в 2018 году какого числа,  когда праздник?

Ивана купала в 2017 году какого числа — 7 июля.

УИвана купала в 2018 году какого числа, когда праздник? 7 июля свій час день Івана Купала являв собою стародавній слов'янський язичницький свято.

Подію було приурочено до Сонцевороту (літнього сонцестояння).

Хочете дізнатися, якого числа Івана Купала в 2018 році? Відповідаємо:

За старим стилем подія припадає на 24 червня;

За новим стилем – 7 липня.

Вам стало цікаво, з чим пов'язана така розбіжність у датах? Щоб відповісти на це питання, нам потрібно звернутися до язичницьких традицій предків. Спочатку Івана Купала був святом суто містичним. В цей день (а точніше, в ніч напередодні) проводилися обряди, вимовлялися змови, відбувалися ворожіння.

Після поширення християнства на Русі багато язичницькі традиції були викорінені, а святкування Івана Купала було «замінено» святом Івана Хрестителя. Після прийняття григоріанського календаря день Купали «перемістили» на 7 липня. Втім, це в Росії, а в багатьох країнах «Купальна» ніч, як і раніше, припадає на період з 21 по 24 червня.

7 липня – день, який відзначають значущий, саме містичне народне свято. Назвали його давні слов'яни Днем Івана Купала (Купало, Купальська ніч, Ярилин день, Іванів день). Вчені висувають різні версії походження назви свята і багато з них схиляються до висновку, що прозвали його так на честь доброго давнього язичницького божества Купали.

Історія свята Івана Купала

В давні часи східні слов'яни поклонялися відразу кільком божествам. Особливе місце займав Бог Сонця. Свято літнього сонцестояння з самим довгим світловим днем і короткої вночі припадав на 24 червня згідно з Юліанським календарем. У цей незвичайний літній день пращури слов'ян проводили безліч народних традицій і ритуалів, які успішно збереглися і до наших днів.

Після прийняття на Русі християнства свято стало поєднувати в собі язичницькі і православні риси. Замість бога сонця люди почали прославляти Іоанна Предтечу – хрестителя Ісуса Христа.

Іван народився в скромній родині священика. До 30 років він жив у пустелі, носив одяг з верблюжої шерсті, харчувався диким медом і плодами пустельних рослин. Іван передбачив прихід Спасителя. На березі Йордану пророк влаштовував обмивання, щоб позбавити людей від гріхів і підготувати їх до появи Христа. Ісус прийшов до нього і прийняв таїнство Хрещення. Правитель Галілеї, і Переи Ірод Антипа стратив Івана за те, що він викрив його в незаконному співжиття з дружиною брата 2019 .

У слов'янських народів Різдво Іоанна Предтечі іменується святом Івана Купали з-за невірного перекладу церковних текстів. Після прийняття на Русі християнства Хреститель з грецького було перекладено як «купати». Довгий час Івана Купалу вважали язичницьким божеством.

Картиина Соколов Ночь на Ивана Купалу написана в 1856 году

ІВАНА КУПАЛА — СВЯТО ЗВИЧАЇ, ТРАДИЦІЇ ТА ОБРЯДИ

Праздник Ивана Купала Традиции и Обычаи

За народною традицією ввечері 6 липня люди збираються на берегах водойм, влаштовують ігри, співають народні пісні, водять хороводи. Спалюють опудало з соломи, знищують купальське деревце. Символом свята виступає багаття. Дівчата і хлопці стрибають через нього. На Івана Купала прийнято спалювати на вогні старі непотрібні речі.

Иван купала Что делают в этот день?

Молоді дівчата ворожать на судженого. Вони плетуть вінки з лугових трав і пускають їх по воді з запаленою в центрі скіпою і свічкою. Дівчина, чий вінок пропливе далі з горить вогнем, раніше за всіх вийде заміж і буде щаслива в шлюбі. Народні цілителі в цей день збирають цілющі трави.

Что делают в этот день Иван купала

Церковні та народні традиції

Іван Купала має церковні та народні традиції святкування. Напередодні свята в церквах служиться всеношна. На утрені читається канон Іоанну Предтечі.

Церковні та народні традиції

Вінки, цілющі трави

З ранку дівчата збирали різні трави (полин, кропива, звіробій) і виготовляли з них обереги, плели вінки. Вважається, що рослини, зібрані в цей сакральний день володіють неймовірною містичною силою.

Проводилися колективні ворожіння на річці з вінками.

Венки на воде, праздник Ивана Купала

Лікарські рослини, трави і корені, в цей період були максимально насичені силою і зрілістю.

Відьмаки та відьми збирали квіти Купаленку, Богатенку і Ведмеже вушко, трави Іван-да-марія. Знахарі шукали «розрив-траву» (люди вірили, ніби вона володіє чарівною силою відкривати будь-замок). Вночі збирали на мурашниках спеціальне масло, яке могло зцілювати від різних хвороб.

Лечебные цветы собирают на ивана купала

Купальське дерево та опудало

Юнаки ж зрубують і встановлюють купальське деревце на місці, де буде проводитися гуляння. В якості якого служив клен, ялина, береза або сосна. Дерево прикрашали строкатими стрічками з шовку, різними тканинними клаптиками, квітами, ромашками, маками та волошками, іноді – запаленими свічками. Дівчата влаштовували навколо нього хоровод, а хлопці намагалися викрасти прикраси з «купальського деревця». Дійство завершувалося тим, що дерево спалювали у вогні або кидали в річку 2019-2020.

Під купальське дерево встановлюють обрядову ляльку (опудало), яку вночі спускають на воду чи спалюють. Стародавні слов'яни вважали, що з лялькою річка чи вогонь забирає всі нещастя і хвороби.

Купальське дерево чучало кукла иван купала

Вогонь на Івана Купала

Святкування дня Івана Купали ніколи не обходилося без розпалювання вогнищ. Багаття було земною подобою сонця і мало очищаючі властивості. Перестрибували через багаття або переходили, щоб набратися енергії та сил, очиститися від негативу, поруч з ним співали пісні та танцювали.

Огонь и костры на Ивана Купала

Дівчатам та юнакам особливо подобалося в цю ніч водити хороводи навколо яскраво горів вогню, вихваляючи при цьому обрядовими піснями бога літа. Жінок, які не з'являлися в свято біля багаття, учасники гуляння називали відьмами.

Існував обряд очищення вогнем. Вогонь особливо шанувався у давніх слов'ян, він вважався одним з елементів, що відповідають за створення світу. Священний вогонь захищав і допомагав, лікував від хвороби, іноді – карав за погані вчинки. 

Дівчата, які втратили цноту до весілля, не допускалися до стрибків через багаття на Івана Купала. Вважалося, що вони можуть образити полум'я.

Прыжки через Огонь и прыгают в костры на Ивана Купала

Купання в озерах та річках, обряди з водою

Давні слов'яни вірили, що в ніч на 7 липня водойми залишає нечиста сила. Тому можна купатися, не побоюючись за своє життя.

Однією з головних традицій можна назвати купання в озерах та річках, різні обряди з водою. Дівчата, які хотіли знайти другу половинку, одягали білу сорочку або сорочку і купалися в річці, яка в цю ніч чудодійними властивостями.

На світанку жінки купалися у росі, щоб бути свіжими, здоровими і красивими цілий рік.

Купання 2 дівчат в річці на свято Іван Купала

Довгі масові купання

Слов'яни вірили, що в Іванов день у водоймах не водяться ні русали, ні інші водяні нечисті і влаштовували довгі масові купання. Після такого ритуального купання рекомендувалося не витирати тіло, щоб воно просочилося цілющою водою.

Массовые купание на Ивана Купала

Святкова Кутя

Дехто ввечері перед святом дівчата збиралися і товкли в одній ступі ячмінь, при цьому співали обрядові пісні. На наступний день з крупи варили кашу і їли з маслом, називали таку кашу кутею.

Кутья ячменная на Ивана Купала со свечей

Не спати в Купальську ніч

В таку чарівну ніч не дозволялося спати навіть дітям, оскільки нечиста сила в Купальську ніч вибирається з води і всіляко будує людям підступи.

Свято з язичницьких і християнських традицій

Свято є химерною сумішшю, що складається з язичницьких і християнських традицій. Він збігається з Різдвом Івана Хрестителя - відомим християнським святом. Маючи давні язичницькі корені, Іванов день святкується з великим розмахом і сьогодні, зберігши всі кращі та цікаві традиції, які дісталися нам від наших предків.

Квітка Папороті в ніч на Купала

Слід згадати також і легенду про папоротник, квітучий лише раз у році опівночі на Івана Купала. Старовинна легенда свідчить, що людину, яка знайде цю квітучу рослину, чекає висока нагорода – здатність зрозуміти мови будь-яких птахів і звірів, бути невидимим і володіти ще безліччю магічних здібностей. Однак на світло квітучої папороті, за переказами, злітається і нечиста сила. Тому в пошуку цієї заповітної квітки потрібно бути максимально обережним.

Щоб отримати в своє розпорядження незліченні магічні здібності та багатства, потрібно бути відчайдушним сміливцем. В ніч на Купала вся нечисть виходить на захист квіток папороті. Так що любителю швидкої наживи доведеться несолодко – при зустрічі з нечистою силою недовго і загинути навіки! До того ж, як свідчить легенда, квітка папороті дається лише обраним людям з чистою душею.

Як знайти квітку папороті в ніч на Івана Купала?

Как найти Цветок Папоротника в ночь на Ивана КупалаАле що робити, якщо вже дуже хочеться знайти багатство? В такому випадку, вам буде потрібно знайти дикоростучий папороть в ніч на Івана Купала. Власна квітка в кімнатному горщику чи на дачній ділянці не підійде, тому доведеться вирушати за місто, у лісисту місцевість. З собою потрібно прихопити магічний ніж, без якого здобути заповітну квітку не вдасться.

Біля знайденого папороті слід окреслити захисний коло, яке буде оберігати вас від нечисті. Терпляче чекайте, поки не з'явиться квітка, яка може бути вогняним або сріблястим. Негайно зривайте квітку, як тільки вона з’явиться! Цей момент не можна пропустити, адже папороть цвіте лише одну мить.

Повертатися додому буде дуже складно, нечиста сила стане кликати вас, намагатися налякати страшними видіннями, «заплутувати» дорогу. Перешкоди, які треба подолати, дуже докладно описані у «Майській ночі» Гоголя. Тому, хто оглянеться, відгукнеться на заклик нечисті або зіб'ється з шляху, швидше за все не вдасться вийти живим з лісу.

Прикмети та повіря в день та ніч Івана Купала

В купальську ніч, небо всіяне зірками – прикмета хорошого урожаю овочів.

Якщо на Івана Купала пара стрибне через багаття, не розриваючи рук, то їхній шлюб буде довгим і щасливим.

Той, хто знайде в купальську ніч квітку папороті, знайде щастя, любов та багатство.

Побачити змію в цей день – до клопотів.

Дівчина, яка вмиється росою на світанку, буде красивою і молодою.

Приметы на Ивана Купала

Свято зозулі (сонцеворот)

Солнцеворот праздник зозулиЛіто – гаряча пора для сільськогосподарських робіт. Людям доводилося багато працювати, щоб взимку і навесні не голодувати. Незважаючи на повсякденні клопоти, народ все-таки знаходив час, і влаштовував свята. Основоположником початку літа було свято хрещення зозулі. Слов'яни надягали на зозулю хрест, називали себе її кумами, просили, щоб врожай був гарним, а літо – не посушливим.

Приходили найдовші дні в році, в народі казали: «у червні сонце високо – з ранку до вечора далеко». У цей період спостерігалося явище, зване сонцеворотом. Денне світило підіймалося по небу, досягаючи найвищої точки (зеніту), потім опускалося вниз.

Обряди по очищенню дітей росою та вогнем в печі

Обряд перепекание ребенка в печиУ Сонцеворот земля повертала сонцю свою силу. В цей день проводилися обряди по очищенню дітей від хвороби росою і вогнем. Рано вранці малюки бігали по росі, набираючись сил від землі і рослин.

Матері садили своїх чад на широку дерев'яну лопату і поміщали її в піч на мить, щоб пішли хвороби і псування. Цей обряд називався «перепікання дитини», вважалось, що він допомагає від «собачої старості» (рахіту). Не поспішайте дивуватися «варварським» звичаїв предків – дітей поміщали зовсім ненадовго, і не на розпечену, а в теплу остигаючу піч.

 

Гостинці для лісових і озерних духів

Гостинец лессовым и озерным духамТиждень, що передує Солнцевороту, називається Русальним. В цей час проводилися обряди на прощання з русалками, люди приносили гостинці для лісових і озерних духів, залишаючи їх в лісі або біля водойми поруч з березами.

Прекрасна і казкова атмосфера панувала в дні святкування Сонцевороту, народ співав пісні, гадав і веселився, палили багаття. Спалювали старий одяг, щоб оновитися і очиститися. Перестрибнувши через священний вогонь, очищали свій дух, відновлювали зв'язок з предками.

Категория: Полезные | Добавил: Nikolai-Popovich (13.07.2017) | Автор: Ивана купала 2018
Просмотров: 1138 | Теги: Івана Купала свято сценарій, Івана Купала, ивана купала, Иван Купала, Ивана Купала праздник какого числа | Рейтинг: 5.0/2
Всего комментариев: 0
avatar